Upnutí se na jeden simulátor

Když méně je více.

Žijeme ve zlaté éře simracingu. To je něco, co určitě často slyšíte. Ať už s tím souhlasíte nebo ne, je pravda, že v dnešní době máme opravdu velký výběr a každá z nich je něčím zvláštní a specifická. Od těch, které se snaží pokrýt všechno, až po ty tradičnější, které se zaměřují na jednu disciplínu. A pak jsou tu nové tituly, které jsou třeba ještě ve vývoji, a dávají této části trhu trochu svěžího vzduchu.

Byla to dlouhá doba – od konce 90. let až do začátku tohoto desetiletí, kdy jsme měli jen pár opravdu dobrých simulátorů. Dnes máme hromadu alternativ a vývojáři se snaží pokrýt všechny možné díry na trhu a všechny druhy motorsportu. Mít tolik možností na druhou stranu může být trochu zmatečné a může vést až k frustraci.

Každé studio vloží spoustu práce do své hry a snaží se přinést ten nejautentičtější zážitek. Nedá se popřít, že dnešní simulátory dosahují vysokých kvalit a roste počet profesionálních závodníků, kteří je používají na každodenní trénink. Profesionální simulátory jsou často odvozeny z těchto komerčních her a i ty speciální jsou také ovlivněny těmi, na kterých jezdíme doma. Byl by nesmysl popírat ten obrovský skok v kvalitě, který proběhl za posledních 30 let.

Hardware také neuvěřitelně pokročil kupředu. Před 20 lety jste byli rádi, když jste měli nějaký jednoduchý, plastový volant s 90° rotace. Dnes si můžete koupit motory s přímým pohonem nebo řemenem, na kterých se používá kůže nebo alcantara. Pedály mají tvrdé pružiny nebo hydrauliku. Kovové řadičky, button boxy, LED displaye, ruční brzdy, motion rigy. Tenhle seznam nemá konce, to už vám dřív dojdou peníze na účtu.

Virtuální realita je posledním milníkem v tomto nekonečném vývoji, která dovoluje těm, kteří si jí mohou dovolit (ale bez pochyby se tato technologie dostane mezi víc lidí v budoucnu, díky poklesu cen a dalšímu vývoji), opravdu si sednout do toho auta. Můžete si sednout do jakéhokoliv vašeho vysněného auta na jak dlouho chcete a jezdit s ním po okruhu nebo někde po okreskách. Můžeme dělat věci, které se dřív zdály nemožné a i nepředstavitelné.

Ale toto všechno se začíná stávat chaotické. Když vynecháme hardware, pořád je tu velký problém se softwarem. Všechny tyto simulátory znamenají nejdřív docela velkou investici peněz, abyste je pořídili všechny, nebo aspoń většinu. A pak mezi ně musíte nějak rozdělit svůj volný čas. Když vezmeme, že některé z nich mají přes hodně přes 100 aut, tak se může zdát, že si simracing nakonec vůbec neužijete. Zdá se to jako nesmysl?

Každý titul je něčím zvláštní a je potřeba trochu upravovat svalovou paměť tak, aby jste měli co nejlepší a nejuspokojivější zážitek. Přeskakování mezi hrami znamená, že se neustále adaptujete a ve výsledku si nikdy na žádnou z nich pořádně nezvyknete.

Může to znít jako protiklad, ale mít tolik možností volby znamená, že nakonec tu volbu musíte udělat. Můžete si ty hry koupit všechny a pravidelně je všechny hrát, ale po pravdě budete jen ztrácet drahocenný čas a zdroje. Místo toho sledujte recenze, Youtube, zkuste demo, pokud je dostupné, poslechněte si názory. Pak si vyberte to, co vás zaujalo a držte se toho.

To ale neznamená, že nesmíte spustit žádný jiný simulátor, nebo začít panikařit, že se musíte napoprvé správně rozhodnout, protože už tu druhá šance nebude. Ne, znamená to dát si na čas, v klidu si vybrat a vydřenit to na kost. Naučte se si užívat to, co máte a dostat z toho maximum. Nikdo neříká, že nemůžete jezdit něco dalšího, nebo že se v budoucnu nemůžete přesunout na jinou hru. Volba, kterou uděláte nemusí být správná nebo přestane být pro vás tou nejlepší. To je na vás, abyste si to uvědomili. Pokud budete neustále přeskakovat, tak si to nikdy neuvědomíte, protože nebudete mít dostatek času, abyste to pochopili.

Dám jen malý příklad. Kdybyste každý den měnili volant, s kterým byste závodili, nemělo by to negativní dopad na vaše výsledky? Neměli byste problém zajíždět konzistentní výsledky? Ale tím, že budete mít pořád ten samý ještě neznamená, že budoucnu nebudete chtít něco lepšího. Proč? Protože nakonec o tom volantu budete vědět všechno a budete přesně vědět, jestli chcete jiný, který vám bude víc vyhovovat.

Žijeme v době, kdy záleží víc na rychlosti než na kvalitě. Ale rychlost rozmazává detaily. Dopřejte si dostatek času, abyste si pořádně užili tu zábavu, kterou simracing přináší.

Zdroj: https://www.racedepartment.com/threads/focusing-on-a-single-sim.166989/

A máte to bez obrázků, tak jsem na vás zlej. Tady máte aspoň bramboru, když jste se dostali až sem.